Víno mesiaca - Comte Henry Sauvignon Touraine 2020

Publikované 02. JÚNA 2022

Víno mesiaca - Comte Henry Sauvignon Touraine 2020

V KON-RAD sme pre vás pripravili ďalšie víno mesiaca / jún. Predstavujeme vám francúzsky výber špeciálnych vín z údolia rieky Loiry. Náš tím odborníkov na víno sa snaží prinášať to najlepšie zo svetových viníc aj na Slovensko, vďaka čomu máme možnosť spoznať výnimočnosť vinárstiev. Dnes vám predstavujeme víno Comte Henry Sauvignon Blanc Tourraine 2020.

 

Francúzsky výber

Touraine

je najsevernejšia oblasť pre Sauvignon vo Francúzsku. Výrazná vôňa púčikov čiernych ríbezlí sa rozvíja na akácii a žltých citrusoch, hlavne citrónová kôra. Aromatická intenzita je vláčna a nasleduje plné telo a zrelé citrusové plody. Víno vychutnávajte pri teplote 10–11°C. Vábne sprevádza jednoduché úpravy zubáča, šťuky alebo tigrích kreviet na bielom víne. Vychutnávajte aj s kozím syrom. Odporúča sa piť po krátkom prevzdušnení.

 

O víne od prezidentky ASSR - p. Beaty Vlnkovej

Comte Henry Sauvignon Blanc Tourraine 2020

Napriek všeobecnej mienke odroda Sauvignon Blanc asi nepochádza z oblasti Bordeaux vo Francúzsku. Pravdepodobnejšie je, že pochádza z údolia rieky Loiry, kde sa prvá zmienka o ňom objavila v roku 1534 v diele od Francois Rabelais „ Gargantua“.

Pod menom Sauvignon Fumé alebo Blanc Fumé bol prvýkrát spomenutý v rokoch 1783 – 84 v Sancerre a Pouilly sur Loire. Analýza DNA tiež podporuje túto teóriu.

Sauvignon Comte Henry pochádza práve z Loiry, zo subregiónu Tourraine.

Víno má vôňu limetky a oranžového grapefuitu. Po chvíli sa objavujú tóny pokosenej trávy, sušeného manga a maracuje. Má plné telo, dobrú štruktúru, chuť tropického sušeného ovocia s florálnymi tónmi.

Určite bude vynikajúcim partnerom k jarným šalátom posypaným kozím syrom. Ja som ho ochutnala ku grilovanému  africkému sumčekovi z Handlovej a pak choi. Bolo to vynikajúce!

Je príjemné rozšíriť si obzor a po sauvignonoch z Nového Zélandu ochutnať iný región.

 

 

V ponuke máme aj ďalšie vína z vinárstva COMTE HENRY.

Pouilly Fumé

z vápencového terroirov Tracy sur Loire je ľahký sauvignon s elegantnou jemnosťou. Vo vôni dominuje tropické ovocie a minerálne tóny. Chuť je čistá, bohatá a hodvábna, s dobrou intenzitou a dlhým záverom. Víno vychutnávajte pri teplote 10°C-12°C s čerstvými ustricami, šťukou na modro podávanú za studena, s jemnou úpravou mušlí sv. Jakuba, pečeným pstruhom na tymiane a gratinovaným homárom.

 

Sancerre

predstavuje dokonalosť Sauvignonu s Pouilly Fumé. Jeho strmé svahy na vápencových kamenistých pôdach z neho robia komplexné a úprimné víno. Aromatické substancie sa opierajú     o vápencovú mineralitu terroir. Bylinná chuť končí citrónovou kôrou tohto vína, ktorá predstavuje príjemnú osviežujúcu extrakciu a skvelú perzistenciu. Mladé, živé, chuťovo intenzívne víno bude ideálnym partnerom, pečeného lososa a ustríc, výnimočne perfektne dopĺňa Marseillskú bouillabaisse. Teplota podávania 10-12°C.

 

O víne od špecialistu na víno p. Miroslava Rédla

Vinič rastie v Sancerre od staroveku, pričom prvý historický dôkaz bol nájdený v roku 582, ako sa uvádza v knihe Gregora z Tours, Historiae Francorum. V 12. storočí začali mnísi Saint-Satur Augustine a vládnuci grófi zo Sancerre vážne pestovať vinič. V tom čase sa Sancerre preslávilo vínom Pinot Noir, ktoré sa vyvážalo z regiónu pozdĺž rieky Loiry. Odkazy na víno zo Sancerre sa nachádzajú v správach o živote na kráľovskom dvore a vojvoda Jean de Berry veril, že je to najlepšie víno v celom kráľovstve. Fyloxéra zničila prevládajúce vinice Pinot Noir koncom 19. storočia.

Sauvignon Blanc sa odvtedy hojne pestuje a je obzvlášť vhodný pre miestne podnebie. Terroir v regióne pomáha produkovať skvelé biele vína, ktoré sú klasifikované ako AOC od roku 1936. Verný svojmu pôvodu, Sancerre stále vyrába červené a ružové vína z hrozna Pinot Noir, ktoré v roku 1959 získalo akreditáciu AOC.

Pre región Sancerre sú charakteristické tri typy pôd: · ílovité a vápencové biele pôdy (terres blanches) situované na kopcoch najzápadnejšej časti Sancerrois · Kamenisté pôdy, známe ako caillottes · Kremičito-ílovité pôdy nachádzajúce sa v kopcoch východne od vinohradu „Vendanges“ (úroda hrozna) v Centre-Loire sa začína medzi posledným septembrovým týždňom a prvým októbrovým týždňom a končí posledné dva októbrové týždne.

Niektoré hrozno sa stále oberá ručne, najmä červené hrozno, hoci väčšina sa zbiera pomocou mechanických zberačov hrozna. Hrozno sa posiela na spracovanie do moderných skladov vína. V Centre-Loire sa používajú tri metódy výroby vína. Biele Sancerre sú suché, živé a ovocné, spájajú v sebe mineralitu, chlorofyl  s citrusovými arómami. Útok sa rozplýva do bohatého, okrúhleho pocitu v ústach s perzistentným záverom.

Správne temperovaný Sancerre úžasne dopĺňa Marseillskú bouillabaissu.

 

 

            

 COMTE HENRY Touraine 

 

 

       

COMTE HENRY Pouilly Fumé      

 

 

 

 

COMTE HENRY Sancerre

 

Otváracie hodiny

SKLAD ZLATÉ PIESKY

Pondelok – Štvrtok7:00 – 16:30
Piatok7:00 – 18:00
Sobota7:00 – 12:00
NedeľaZatvorené

Kontaktné informácie

Nasledovné údaje sú v súlade s výpisom z Obchodného registra a môžu byť použité na účely vystavenia zmluvy, faktúr resp. ako poštová adresa spoločnosti. V prípade vystavenia zmluvy, uvádzajte len jedného z konateľov, sú oprávnení konať samostatne.

 • Názov:
  KON - RAD spol. s r.o.
 • Sídlo:
  Cesta na Senec 15725/24, 830 06 Bratislava
 • Konatel:
  Mgr. František Paller
 • IČO:
  00 684 104
 • DIČ:
  2020301195
 • IČ DPH:
  SK2020301195
 • IBAN:
  SK74 1100 0000 0026 2400 0104
 • SWIFT (BIC):
  TATRSKBX
 • Povolenie na distribúciu liehu:
  520031000028
 • Zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu
  Bratislava III, oddiel: s.r.o., vložka číslo: 98/B
 • Bankové spojenie:
  Tatrabanka, a.s., č.ú.: 2624000104/1100

E-maily

9 adries

Recepcia

02/48 210 200

Objednávky

02/32 333 000 - 010

Supermarket KON – RAD

Naša podstránka

SUPERMARKET KON-RAD
Kvalitné potraviny v Bratislave, Senci a Modre.
Powerking

Naša podstránka

Powerking
Energetický nápoj, ktorý ťa naštartuje.
Mr.Brown Coffee

Naša podstránka

MR.BROWN
Ľadová káva MR.BROWN
Zdravo

Naša podstránka

Zdravo
Zdravošťavy 100% ovocné a zeleninové šťavy.
Lyreco.sk - kancelárske potreby, čistiace a ochranné pomôcky do 24 hodín

Náš partner

Lyreco CE, SE
Distribútor produktov a služieb určených pre pracoviská.

Ste pripravení začať?

Vytvorte si účet.